SVRAB-PRAŠIVINA
Příznaky:Postižené oblasti, obvykle na zadních končetinách jsou trvale drážděny přítomností parazitů. Kůň dupe do země a snaží se škrábat si postižená místa.
Příčina: Nabodávání kůže zákožkami. existuje několik druhů těchto parazitů. Chorioptes equi a Psoroptes equi jsou u koní nejčastější.
Léčba: Kůži ošetříme dostupnými přípravky proti zevním parazitům.
Prevence: Každý kůň, který přijde do kontaktu s těmito parazity, by se měl ošetřit bez ohledu na to, zda má nebo nemá příznaky onemocnění
OTLAKY
Příznaky: Vyvýšený okrsek zánětlivě změněné kůže v sedlové krajině a místě podbřišníku. Poraněná kůže někdy mokvá.
Příčina: Špatně sedící podbřišník, podložka pod sedlo nebo cizí těleso zachycené pod sedlem.
Léčba: Odstranit příčinu a vyřadit koně z práce do vyhojení kožních změn.
Prevence: Kontrolovat, zda sedlo nebo podbřišník koně neodírají nebo netlačí. Tlak sedla na hřbet pomůže lépe rozvrstvit poduška pod sedlo.
LETNÍ VYRÁŽKA
Příznaky: Ztráta srsti a mokvající kůže u kořene ocasu a hřívy objevující se v létě. Zkrácená a polámaná srst jako příznak letní vyrážky.
Příčina: Příčinou škrábání kořene ocasu a hřívy je alergie na sliny komárů, kteří koně napadají a sají krev na uvedených místech.
Léčba: Alergii nelze vyléčit. Podráždění kůže můžeme zklidnit emulzemi obsahujícími benzylbenzoát, který má i insekticidní účinek, nebo přípravky s obsahem uhličitanu zinečnatého.
Prevence: V době největší aktivity komárů tj. zrána a za soumraku by se koně neměly zdržovat na pastvě. Při masivním výskytu bodavého hmyzu můžeme kůži ošetřit repelenty. Ty lze rozprašovat i uvnitř stájí.
VŠI
Příznaky: Velké okrsky olysalé kůže, které se objevují v zimním období.
Příčina: Kůň se škrábe na místech, kde paraziti nabodávají kůži.
Léčba: Omytím postižené kůže a ošetřením běžnými přípravky proti zevním parazitům vši a všenky snadno odstraníme.
Prevence: Každý kůň, který přijde do kontaktu s těmito parazity, by se měl ošetřit bez ohledu na to, zda má nebo nemápříznaky onemocnění.
PODLOM
Příznaky: Příčně probíhající mokvavé rány na zadní straně spěnky, někdy pokryté strupy. Náchylnější jsou koně s nepigmentovanou kůží na spěnkách. v některých případech je kůže spěnky oteklá.
Příčina: Promáčení kůže ve vlhku nebo naopak její přílišné přesušení v suchém a prašném prostředí může usnadnit vstup bakterií. Přístupu vzduchu a léčiv zabraňují strupy.
Léčba: Odstraníme strupy, abychom umožnili přístup vzduchu k infikované kůži. Obvykle je nutno ostříhat celou postiženou oblast, protože strupy pevně lpí na srsti. Ty mohou být také uvolněny antiseptickými šampony. Na potlačení infekce lze použít antibiotickou mast. V některých případech jsou nezbytné injekce antibiotik.
Prevence: Udržovat kůži ve spěnce v čistotě a suchu. Po umytí nečistot kůži pečlivě osušit a chránit ji před působením vlhkosti vazelínou.
DERMATOFILÓZA SPĚNKY
Příznaky: Strupy na kůži, které jsou velice citlivé na pohmat. Obvykle jsou lokalizovány na kůži spěnky a spěnkového kloubu, ale mohou se šířit až po břicho.
Příčina: Infekce spěnky bakterií Dermatophilus congolensis.
Léčba: Odstraníme strupy, abychom umožnili přístup vzduchu k infikované kůži. Obvykle je nutno ostříhat celou postiženou oblast, protože strupy pevně lpí na srsti. Ty mohou být také uvolněny antiseptickými šampony. Na potlačení infekce lze použít antibiotickou mast. V některých případech jsou nezbytné injekce antibiotik.
Prevence: Udržovat kůži ve spěnce v čistotě a suchu. Po umytí nečistot kůži pečlivě osušit a chránit ji před působením vlhkosti vazelínou.
DERMATOFILÓZA
Příznaky: Chomáčky chlupů, slepené drobnými stroupky, kdekoliv na tělním povrchu. Často se vyskytují po období deštivého počasí.
Příčina: Infekce bakterií Dermatophilus congolensis, která se rychle rozšířila ve vlhké srsti.
Léčba: Stejná jako u dermatofilózy spěnky, i když ostříhání postižené kůže někdy není možné.
Prevence: Poskytnout koni ochranu před deštěm v přístřešku
TRICHOFITÓZA - PLÍSŇOVÁ INFEKCE KŮŽE
Příznaky: Typické okrouhlé okrsky vypadané srsti nebo šupinek kdekoliv na kůži. Než tyto kožní změny vzniknou, může srst vypadat jako naježená.
Příčina: Plíseň zeslabí spodní část chlupu a ten se ulomí. Infekce se šíří čistícími pomůckami, postroji a udržuje se na dřevěných částech staveb. Často ji přenáší skot.
Léčba: Plísně odstraníme speciálními antimykotickými přípravky, srst doroste za krátkou dobu po tomto ošetření. Po prodělaném onemocnění zvířete obvykle získá imunitu proti další infekci.
Prevence: Spory plísní přežívají v prostředí několik měsíců. Proto by měly být stájové prostory před ustájením koní dezinfikovány. Dále je nutno zabránit kontaktu koní s nakaženým skotem.
STREČEK KOŇSKÝ
Příznaky: Vyvýšený okrsek srsti na zádech koně v blízkosti páteře objevující se v zimě. Na jaře se v jeho centru může objevit dutinka.
Příčina: Střečci kladou vajíčka na končetiny koní. Larvy proniknou do kůže a cestují do podkoží hřbetu, kde dospívají a vytvářejí uzlíky podél páteře. Na jaře pronikají z uzlíku kůží ven, ačkoliv někteří z nich mohou v podkoží zůstat i po delší dobu.
Léčba: Larvy lze spolehlivě zlikvidovat ivermektinem, některé však musí být z podkoží odstraněny chirurgicky.
Prevence: Bohužel neexistuje
Komentáře
Přehled komentářů
máš to tu supéééér ale to logo sis tam dávat takové nemusela (hihi)
juuuj
(renča, 22. 8. 2008 10:43)